تماس با مدیریت تاکسی بیسیم

081-3822-3309

پایتخت سفال ایران، لالجین

سفال گری یکی از صنایع دستی کهن ایران زمین به شمار می رود. از زمانی که انسان های اولیه نیاز به داشتن ظروف در شکل ابتدایی آن را احساس کردند، با بهره گیری از خاصیت چسبندگی گل رس، ظرف های سفالی را برای تامین نیازهای خود ساختند.
اگر ایرانگردی در همدان را برای سفر خود برگزیده باشید، در این استان شهر لالجین یعنی همان پایتخت سفال ایران را خواهید دید.
البته لالجین تنها شهر تولید کننده ی ظروف سفالی نیست، بلکه صنعت سفال گری را در شهرهای مند گناباد، میبد یزد، شهرضای اصفهان، زنوز آذربایجان، کلپورگان سیستان و بلوچستان، جویبار مازندران و سیاهکل گیلان نیز می توان یافت. صنعت سفال گری در هر یک از این مناطق با فرهنگ و سنن خاص آن منطقه رواج دارد و این را به خوبی از طرح ها، رنگ آمیزی و نقش و نگارهایی که روی ظروف طراحی می شود، می توان تشخیص داد.
اما چرا لالجین بیش از دیگر شهرهای سفال سازی ایران معروف و مشهور گشته است و چرا این شهر پایتخت سفال ایران لقب گرفته است؟ در این شهر شغل بیشتر مردم مربوط به سفال گری می باشد. برخی مشغول آماده سازی مواد اولیه هستند و برخی دیگر به کار سفال گری مشغولند و عده ای نیز روی سفال ها نقش و طرح ایجاد می کنند. علاوه بر این لالیجان رتبه ی اول صادرات سفال را در کشور به خود اختصاص داده است.

به محض این که وارد شهر لالیجان شوید، با میدان بزرگی که در آن مجسمه ی مرد سفال گری مواجه می شوید که یک کاسه ی سفالی در دست دارد و در اطراف او نیز چند ظرف سفالی کوزه ای به رنگ آبی فیروزه ای قرار دارد.

سفال کاران لالیجان به صورت کاملا سنتی به ساخت و تولید ظروف سفالی مشغول هستند. شهر لالیجان 15 هزار نفر جمعیت دارد و در خطه ی کوچک خود نزدیک به 850 کارگاه مخصوص سفالگری داشته و همین طور دارای 250 فروشگاه عرضه ی محصولات سفالی می باشد. سفال های لالیجان بیش از 20 درصد صادرات استان همدان را به خود اختصاص داده است.

چرا سفال های لالیجان به اروپا صادر نمی شود؟

هنوز سیستم بسته بندهی حرفه ای و مناسبی برای سفال های تولید شده در لالیجان تعبیه نشده و ظروف سفالی به همان شکل فله و با بسته بندی بسیار نامناسب به بازار عرضه می شوند. در حالی که با یک بسته بندی شیک و احیانا برندسازی می توان ارزش بسیار بالاتری به محصولات سفال این شهر بخشیده و توجهات بیشتری را نیز به سمت آن جلب کرد.
چندی ست شهر لالیجان مورد توجه توریست های داخلی و خارجی قرار گرفته و عده ی زیادی هر ساله برای گشت و گذار در این شهر و البته بیشتر به منظور بازدید از کارگاه های سفال سازی و فروشگاه های عرضه ی سفال به این منطقه سفر می کنند.
هنر صنایع دستی و سفال گری مردم شهر لالیجان، بیش از چند هزار سال سابقه دارد. اگر به تاریخ مراجعه کنیم، چنگیزخان مغول را می بینیم که محو ذوق لالیجانی ها در تولید محصولات سفالی شده و به چندی از همراهانش دستور داد تا هنر سفال گری را از مردم هنرمند و صنعتگر لالیجان بیاموزند.
اگر بخواهید باستانی ترین نمونه ها از محصولات سفالی ایران زمین را مشاهده کنید، می توانید به موزه ی آبگینه ی تهران رفته و نمونه های بسیار زیبایی از سفال های باستانی کشور را تماشا کنید.

آدرس شرکت

درباره ما

تاکسي بيسيم همدان در سال 1381 به پيشنهاد جناب آقاي جعفر عرب زاده درون سازمان تاکسيراني با شماره 133 به عنوان شرکت خصوصي  آغاز فعاليت نمود ( تحت نظارت سازمان تاکسيراني همدان ) سپس شماره آن توسط مخابرات استان به 1833 تغيير داده شد و از آن پس با اين نام در قلب مردم شهر همدان جاي خود را باز کرد و مورد اقبال عمومي قرار گرفت تاکسي بيسيم همدان با تجربه 15 ساله در زمينه سفرهاي درون و برون شهري امن ترين راه براي جابجايي مي باشد .

بیشتر...

تماس با ما

آدرس : ایران،همدان، بلوار ولایت ساختمان 1833 طبقه 3 واحد 2

آدرس ایمیل :  taxi1833hamedan@gmail.com

شماره تماس : 3309−3822−081

 http://www.tb1833.ir/download/Passenger.apk

Truck

این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .

Storage

این یک متن نمونه برای نمایش عملکرد قالب می باشد . شما می توانید با مراجعه به کنترل پنل جوملا این متن را ویرایش و یا حذف بفرمایید .

1833